e-mail: sekretariat@dpszator.pl
CARITAS ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ W ZATORZE
2016-11-16

Spotkania z przyszłymi wolontariuszami

W dniach 07.11.2016 r. oraz 16.11.2016 r. w naszym ośrodku odbyły się spotkania organizacyjne z kandydatami na wolontariuszy. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie zatorskich szkół tj. gimnazjum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie przybyli na spotkanie w towarzystwie swoich szkolnych opiekunów tj. pań Marty Strameckiej, Moniki Skowron oraz Marzeny Srokosz-Mokwy. Ze strony ośrodka Caritas w spotkaniach uczestniczyli Katarzyna Wiśniewska – psycholog i koordynator wolontariatu, Danuta Sordyl – kierownik terapii zajęciowej DPS, Anna Muszyńska – terapeuta zajęciowy DPS, Anna Żydek – terapeuta zajęciowy ZOL. Oba spotkania miały na celu przybliżyć kandydatom na wolontariuszy specyfikę Domu Pomocy Społecznej oraz Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego tj. kim jest mieszkaniec DPS-u oraz kim jest pacjent ZOL-u, dalej – jakie są cele funkcjonowania ośrodków, czym jest niepełnosprawność intelektualna, jakich trudności zdrowotnych, życiowych doświadczają mieszkańcy DPS-u i pacjenci ZOL-u, jakie są ich możliwości, ograniczenia, potrzeby. Podczas spotkania próbowano opowiedzieć o nadrzędnej, pierwszoplanowej wartości promowanej w naszych ośrodkach tj. wartości bycia z drugim człowiekiem. Wspólna rozmowa uaktywniała przemyślenia dotyczące tego czym można dzielić się z drugim człowiekiem z podkreśleniem istoty indywidualnego potencjału kandydatów na wolontariuszy. Podczas spotkania uczniowie mieli okazje zapoznać się też z zadaniami możliwymi do realizowania na terenie naszych ośrodków w ramach pracy wolontariackiej. Przed nami kolejne spotkania z kandydatami na wolontariuszy na terenie naszego ośrodka – już w mniejszych grupach, służące formowaniu się w roli wolontariusza w DPS oraz ZOL. Należy zaznaczyć też, że początek współpracy wolontariackiej z uczniami gimnazjum zaowocował już zaproszeniem – dla naszych mieszkańców DPS-u – na zawody sportowe, które będą zorganizowane 05.12.2016 r. na terenie gimnazjum przez Szkolne Koło Wolontariackie.

Katarzyna Wiśniewska – psycholog, koordynator wolontariatu

Ośrodek Caritas w Zatorze, ul. Jana Pawła II nr 3, 32-640 Zator, telefon 33 841 22 39